Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Najväčšie realitné transakcie v dejinách (3)

Pridané: 12.6.2024

MANHATTAN za gorálky

Predávajúci              Indiáni (podielové spoluvlastníctvo)              

Kupujúci                   Peter Minuit (“maklér” spoločnosti Dutch West India Company)

Rozloha pozemku     59,1 km2

Dátum transakcie      24. mája 1626

Cena                           24 dolárov (v naturáliách : ozdoby)

Pozadie predaja          typický príklad makléra - agenta kupujúceho

OPIS TRANSAKCIE

V roku 1625 a do severnej Ameriky dorazila skupina Holanďanov, aby tam založila kolóniu pri ústí rieky Hudson. Osade dali názov Nový Amsterdam (Nové Holandsko).  Na okolitom území v tom čase žili indiánske kmene Mohykánov, Lenapov a Algonkinov.

Guvernérom v kolónii bol v rokoch 1626 až 1633 Peter Minuit, ktorý tiež zastupoval Západoindickú spoločnosť. Bol to práve on, kto od domorodých indiánov získal celý ostrov Manhattan za škatule plné sklenených korálok, ružencov, gombíkov a iných čačiek v celkovej hodnote približne 24 dolárov. V tom čase boli rôzne ligotavé bezcennosti bežným platidlom, za ktoré sa od Indiánov kupovali hotové majetky. Viacerí súčasní americkí historici však upozorňujú, že v prípade New Amsterdamu niet žiadnych dôkazov. Peter Minuit ostrov Manhattan určite kúpil a kúpil ho za smiešnych 24 dolárov. Či však platil bižutériou, nie je jasné. Prvé zmienky o trblietavom „platidle“ sa objavili až o dvesto rokov neskôr.

Od Západoindickej spoločnosti mal vraj nemecký obchodník jasné príkazy: „V prípade, že by na pôde, o ktorú máme záujem, žili alebo si na ňu robili nárok Indiáni, nevyháňajte ich silou alebo vyhrážkami. Presvedčte ich o odchode slovami alebo niečím, čo by ich uspokojilo. Prípadne im dovoľte, aby žili medzi nami. Indiánmi podpísaný kontrakt môže byť pre spoločnosť veľmi potrebný.“

O niekoľko rokov neskôr, keď sa mesto dostalo pod správu Anglicka, sa z New Amsterdamu stal New York - dnes najväčšie mesto Spojených štátov. New York má síce takmer 400 rokov, v modernej podobe však existuje len niečo vyše storočia. V roku 1898 sa spojilo päť okresov. Dnešný New York tak tvorí starý dobrý Manhattan, Brooklyn, Bronx, Richmond a Queens. Na miestach, kde sa usadilo 270 holandských osadníkov, dnes žije takmer 10 miliónov ľudí.