Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

NAJVÄČŠIE REALITNÉ TRANSAKCIE V DEJINÁCH (2)

Pridané: 12.6.2024

LOUISIANA : Viac ako kupujúci očakával

Predávajúci             Francúzsko            

Kupujúci                  Spojené štáty Americké

Rozloha pozemku   2,140,000 km2

Dátum transakcie    30. februára 1803

Cena                              15 miliónov USD

Dôvod predaja           príliš vzdialený pozemok, vysoké náklady na údržbu

OPIS TRANSAKCIE

Kúpou Louisiany od Francúzska v roku 1803 získali Spojené štáty americké územie s rozlohou 2 140 000 km2. Platba pozostávala z dvoch transakcií: USA zaplatili Francúzsku 11,250,000 dolárov a zároveň Francúzom odpustili dlh vo výške 3,750,000 dolárov, takže celková čiastka tvorí 15 miliónov dolárov. Vtedajšie územie Louisiany zahŕňalo 15 súčasných amerických štátov a dvoch kanadských provincií. Tento obchod bol jedným z najväčších úspechov prezidenta Thomasa Jeffersona, ktorý čelil silnej domácej opozícii, ktorá považovala takúto transakciu za protiústavnú.

Jefferson sa rozhodol Louisianu kúpiť aby

  • ochránil prístup USA k prístavu New Orleans
  • získal voľný prístup k rieke Mississippi

Louisiana bola pôvodne francúzskou kolóniou. Po sedemročnej vojne získalo kontrolu nad územím západne od rieky Mississippi Španielsko. Američania pôvodne plánovali získavať toto územie postupne krok za krokom. Prístav v New Orleans bol dôležitým transportným uzlom pre obchodovanie s múkou, tabakom, kuracím mäsom a syrom. Taktiež rieka Mississippi získavala čoraz väčšiu dôležitosť v súvislosti s rozmáhajúcim sa obchodom v západných teritóriách USA.

Napoleon Bonaparte získal späť Louisianu v roku 1800 na základe Zmluvy San Ildefonso, ktorá ukončila španielsku kontrolu nad týmto územím. Nakoľko sa črtal reálny konflikt s Britániou a Napoleonovi sa nepodarilo obnoviť otroctvo v Karibiku (Haiti), ktoré by mu poskytlo zdroje z cukrových kolónií, musel sa svojho plánu na oživenie kolónií v Novom svete vzdať. Predaj Louisiany mu teda prišiel napokon vhod. Zástupcovia USA, ktorí prišli obchod vyjednať, očakávali, že zaplatia len za New Orleans a okolie čiastku 10 miliónov dolárov. Boli teda prekvapení, že im bolo ponúknuté oveľa väčšie územie „len“ za sumu 15 miliónov. Samotná zmluva o kúpe bola podpísaná 30. februára 1803 v Paríži.  

Na mapke znázornené územie Louisiany v čase keď ho odkúpili USA.